Krasnaya Polyana ''Kutlama Programı'' 21 Mayıs'a Alındı!

Soçi`de Çerkes soykırımı yeri olan Krasnaya Polyana (Kızıl Çayır) köyü, daha önceki yıllarda 27-28 Eylül tarihlerinde yapılan kutlama programlarını 2016 senesinden itibaren 21 Mayıs tarihinde yapma kararı aldı. 

Soçi`de Çerkes soykırımı yeri olan Krasnaya Polyana (Kızıl Çayır) köyü, daha önceki yıllarda 27-28 Eylül tarihlerinde yapılan kutlama programlarını 2016 senesinden itibaren 21 Mayıs tarihinde yapma kararı aldı. Tarih değişikliği köy halkına aşağıda ki duyuru ile bildirildi. 

"Sevgili Krasnaya Polyana sakinleri ve misafirleri. 2016 yılında Krasnaya Polyana gününün tarihinin 21 Mayıs olarak değiştirildiğini sizlere şimdiden bildirmek istiyoruz.

Kutlama programında, seramoni dışında geleneksel tarım fuarı, halk gezintisi ve çeşitli tanınmış sanatçıların konserleri (bu yıl ki konserler, kültür evi yerine stadyumda olacaktır.) de olacaktır.

Kutlamalar geçen yıl olduğu gibi, isteyen herkesin katılabileceği halk koşusuyla başlayacak. Bu koşu için 4  farklı yaş kategorisi belirlenecektir. Koşu için kayıt yaptırmak isteyenler şimdiden Krasnaya Polyana administrasyonuna yada aşağıdaki numaralardan kayıtlarını yaptırabilirler.

8 (862) 243-76-83 Çalışma günleri içinde saat  09-00 - 18-00"

 

Kaynak : http://kraspol.org/event-blog-news/den-krasnoy-polyany-0
Cherkessia.net, 12 Şubat 2016


Not: Krasnaya Polyana Çerkes Soykırımının sembol yerlerinden olup Çerkesler için bu açıdan önem arz etmektedir. Yaklaşık 300 yıl süren Kafkas-Rus mücadelelerinin resmi bitiş tarihi olan 21 Mayıs 1864`te Rus askeri birlikleri burada resmi geçit töreni yaparak savaşların bittiğini ilan etmişlerdi. Rusya Federasyonu soykırımın 150. yılında aynı yerde Soçi Kış Olimpiyatlarını düzenleyerek Çerkeslerden büyük tepki almıştı...

© 2017 İstanbul Çerkes Derneği. Tüm Hakları Saklıdır.